19 مهر 1400 ساعت 23 و 59 دقیقه
مجازات نصب تابلو پارک ممنوع
مجازات نصب تابلو پارک ممنوع

یکی از مشکلاتی که مردم در بیشتر شهرهای ایران، با آن روبرو هستند، پیدا نکردن جای پارک مناسب در خیابان‌های شهر است. شهروندان به علت نبودن پارکینگ‌های عمومی به‌اندازه کافی در مراکز شهر، مجبورند خودروهای خود را در کوچه‌های هم‎جوار خیابان‌های شهر پارک کنند که در بعضی از مواقع باعث ایجاد مشکل برای ساکنان منازل واقع در این محله‎ها می‎شود.

بررسی موضوع مطابق با قوانین ایران

طبق ماده ۲۴ قانون مدنی هیچ‌کس نمی‌تواند کوچه و خیابان‌هایی که بن‌بست یا مسدود نیست را تحت تملک قرار دهد. هم‌چنین، مطابق با ماده ۹۶ قانون شهرداری، اراضی کوچه‌های عمومی، میدان‌ها، پیاده‌روها، خیابان‌ها و بطور کلی معابر، مورد استفاده عموم است و ملک عمومی محسوب می‌‎شود؛ طبق اصل ۱۹ قانون اساسی ایران نیز، همه مردم از حقوق مساوی برخوردار هستند.

بنابراین طبق قانون، نصب تابلو پارک ممنوع و پارک پنچری به غیر از روی در پارکینگ، جرم است و قانون برای آن مجازات حبس در نظر گرفته است.

استثنائات جرم بودن نصب تابلو پارک ممنوع

جلوی در خانه و مغازه، ملک خصوصی کسی نیست. بنابراین، نصب هر‎گونه تابلو پارک ممنوع یا تهدید به پنچر کردن خودروها در کوچه و خیابان‌های شهر، جرم محسوب می‌‎شود و می‌توان در دادسرا شکایت کرد.

هم‌چنین مسدود کردن کوچه و خیابان نیز جرم است و مجازات دارد. در نتیجه، قرار دادن موانع از سوی کسبه، نگهبانان ادارات یا هر شخص دیگری در کنار کوچه، خیابان، مقابل مغازه یا خانه و ممانعت از پارک خودروهای دیگر، نقض آشکار حقوق شهروندی است و طبق قانون، مجازات دارد و همه مردم می‌توانند ماشین خود را در تمام کوچه‌های شهر پارک کنند. اما این ممنوعیت دو استثناء دارد:

  • از نظر قانون، پارک کردن خودرو مقابل پارکینگ هر جایی چه خانه باشد و چه مغازه ممنوع است.
  • استثناء دوم درباره کوچه‌های بن‌بست است. اگر فردی در کوچه بن‌بست ساکن باشد، تمام فضای داخل کوچه حق او و همسایه‌ها است؛ به این ترتیب پارک کردن خودروی افرادی که ساکن آن کوچه نیستند از نظر قانون مشکل دارد.

آیا در پارک غیر مجاز می‌توان ماشین را پنچر کرد؟

خیر در اینجا شخص نمی‌تواند ماشین دیگری را پنچر کند و فرد باید با نیروی انتظامی تماس بگیرد تا به این وسیله کارها انجام شود.

دیدگاه های کاربران
برای این خبر دیدگاهی ثبت نشده است
ارسال دیدگاه

دیدگاه شما بعد از تایید توسط مدیریت در بین دیدگاه ها نمایش داده خواهد شد

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.