20 مهر 1400 ساعت 0 و 08 دقیقه
شرایط مسدود کردن حساب‌های بانکی بدهکار
شرایط مسدود کردن حساب‌های بانکی بدهکار
مسدود کردن حساب بانکی افراد توسط سازمان‌های کشور مطلقا غیرقانونی است و هیچ سازمانی حق ندارد به علت طلبکار بودن افراد، حسابی را مسدود کند، حتی این سازمان‌ها این اجازه را ندارند به علت طلبکار بودن افراد از حساب آن‌ها برداشت کنند.

مسدود کردن حساب بانکی یا به عبارتی بازداشت وجوه فقط تحت شرایطی و صرفا با دستور مراجع قضایی امکان‌پذیر است. 

طبق قانون، افراد و مراجعی که اختیار مسدود کردن یا کسب اطلاع از حساب جاری اشخاص را دارند در زیر به ترتیب ذکر شده است:

  • دستور مراجع قضایی
  • دستور مستقیم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
  • تقاضای مشتری

مراجع قضایی

از جمله اقدامات تامینی که برای حفظ حقوق خواهان یا شاکی در مراجع قضایی اعم از دادسرا، دادگاه‌های بدوی و تجدید‌نظر امکان آن وجود دارد صدور دستور مسدود کردن حساب بانکی افراد به میزان مورد دعوا است و در این مورد طبق قانون، مراجع قضایی مکلف یا مختار هستند که حکم به انسداد حساب بانکی بدهند.

  •  در دعاوی حقوقی: مبلغ چک، سفته و برات با درخواست دارنده و در صورت وجود شرایط مقرر قانونی قاضی را مکلف می‌کند که قبل از رسیدگی به موضوع، حساب صادر کننده را به میزان مورد مطالبه مسدود کند.
  • در دعاوی کیفری: دادسرا می‌تواند مبلغ شکایت شده را در حساب محکوم توقیف کند. این موضوع به ویژه در دادسرای جرایم رایانه‌‎ای زمانی‌که نقل و انتقالات اینترنتی مشکوکی رخ داده باشد و شاکی خصوصی موضوع را پیگیری کند متداول است.

شرایط مسدود کردن حساب‌ بانکی

در مواردی که مسدود کردن حساب به دستور مرجع قضائی صورت گرفته باشد، دستور رفع مسدودی نیز باید از سوی مرجع قضایی مسدود‌کننده حساب به بانک فرستاده شود. بانک‌ها نیز موظف هستند احکام صادره از دادگاه را در این خصوص اجرا کنند.

رفع مسدودی از حساب بانکی

  •  در دعاوی حقوقی: در صورتی‌که حساب متهم قبل از صدور رای قطعی مسدود شده است. وی می‌‎تواند با ارائه سریع دفاعیات موثر و قانع کردن قاضی برای رفع مسدودی اقدام کند. در صورتی‌که رای قطعی صادر شده و حساب متهم به دلیل پرداخت مبلغ مذکور مسدود شده است باید در اسرع وقت برای پرداخت اقدامات لازم را به عمل آورد.
  • در دعاوی کیفری: در شکایات کیفری در صورت مسدودی حساب پس از تحقیق از بانک مربوطه در مورد مرجع صادرکننده دستور مسدودی حساب، متهم فورا باید در دادسرا و شعبه مسدود کننده حاضر تا مانع از مسدودی حساب شود.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

در دو مورد شعبه بانک مجاز به مسدود کردن حساب نیست که در زیر اشاره شده است:

  • حساب مشتری فعال نبوده است.
  • دارای سابقه صدور چک بلامحل است.

در چنین ‌مواردی شعبه، حساب مشتری را راکد یا حسب مورد درگیر تلقی می‌کند. یکی از مواردی که بعضا اتفاق می‌افتد، مسدود شدن حساب به دلیل چک بلامحل است که باعث محرومیت از خدمات بانکی برای صادرکنندگان چک برگشتی به مدت ۷ سال از آخرین چک صادر شده برگشتی خواهد بود.

 

درخواست مشتری

در مواردی که انسداد حساب جاری به تقاضای مشتری باشد، باید وی بقیه چک‌های مصرف نشده را به شعبه مسترد کند. در غیر این‌صورت شعبه بانک نمی‌تواند صرفا به درخواست مشتری مبنی بر به سرقت رفتن دسته چک و یا مفقود شدن آن، حساب جاری مشتری را مسدود کند.

دیدگاه های کاربران
برای این خبر دیدگاهی ثبت نشده است
ارسال دیدگاه

دیدگاه شما بعد از تایید توسط مدیریت در بین دیدگاه ها نمایش داده خواهد شد

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.